Każdy człowiek ma to, na co się odważy. Ograniczeniem jest brak wiary i wyobraźni.

poniedziałek, 23 listopada 2015

Nieśmiertelna kategoryzacja ludzi



Nowoczesne technologie, postęp cywilizacyjny, codzienne odkrycia, a stosunek ludzi do ludzi niezmienny od wieków. Żądza władzy i pieniądza ogłupia naszą rasę niekiedy do granic wydawałoby się niemożliwych. Odbierzmy tytuł, majątek i przysłowiową szatę, a stanie przed nami po prostu człowiek. Poznajmy go, zanim ulegnie naszej kategoryzacji.

poniedziałek, 16 listopada 2015

Technika, dzięki której można zapanować nad paraliżującym napięciem.



Moment skrajnie niekomfortowy, chwila, w której najchętniej zapadlibyśmy się pod ziemię, stali niewidzialni, a on trwa i trwa i co więcej, najprawdopodobniej czas tu nie pomoże, musimy więc sobie z nim poradzić.

Każdy z pewnością przeżył (i doświadczać nadal będzie) sytuacje, w których napięcie eskalowało do niebotycznych wymiarów, sytuacje, w których nie ma koła ratunkowego czy bliskiej osoby do pomocy. Serce bije w zastraszającym tempie, ręce są wilgotne, gorąco, słabo, znów gorąco, sygnały organizmu są najróżniejsze. Bez względu na wiek taka sytuacja dosięga każdego. Nieśmiałe dziecko w szkole odpowiadające na forum, młodzież podczas ważnego wystąpienia, student na obronie pracy dyplomowej, pracownik idący na rozmowę z szefem, każda jedna sytuacja, na której rezultacie nam bardzo zależy.

poniedziałek, 9 listopada 2015

skromnie spokojnie rodzinnie

Nieco ponad miesiąc pozostał do Świąt Bożego Narodzenia. To okres bardzo gorący dla większości. W pracy… dużo pracy, w domu porządki i przygotowania, a marketing z każdej strony bombarduje nas nowatorskimi pomysłami. Galerie handlowe, tłum ludzi, kolejki i niesympatyczne komentarze od umęczonych i zestresowanych osób. Uff i w końcu w domu. No tak, a tu telewizja, komputer, kurze do wycierania, okna do mycia i lampki na choinkę nie działają, i jak tu odpocząć? A na koniec siadamy przy wigilijnym stole i zamiast poczuć ducha Świąt – czujemy zmęczenie i chęć pójścia spać!


poniedziałek, 2 listopada 2015

Wentylacja myśli



Przepełniamy się niezliczoną liczbą informacji, zadań, obowiązków, musimy pamiętać, wykonać, zdążyć, rodzina - praca, praca - rodzina, ja , ty, my i kiedy już nabierzemy odpowiedniego tempa i zaczynamy z wszystkim nadążać to słyszymy dobre dary pt. zwolnij, zrób coś dla siebie, spraw by każdy dzień był tym szczęśliwym itd.

poniedziałek, 26 października 2015

Mężczyzna z pilotem czy z polotem

Podczas jednego z kursów, którego byłam uczestniczką, pomiędzy dwoma osobami prowadzącymi wywiązała się ciekawa polemika dotycząca poglądów na temat obowiązków osób przebywających w zakładach zamkniętych. Kobieta była zdania, że jedną z konsekwencji dla mężczyzn mogłyby by obowiązki samodzielnego dbania o czystość, przygotowywanie posiłków i inne czynności wykonywane w warunkach domowych oraz codzienna praca zapewniająca utrzymanie. Zatem od rana w pracy zawodowej, a po jej zakończeniu pozostałe obowiązki związane z codziennym funkcjonowaniem: pranie, sprzątanie, gotowanie itp. Ciekawa była reakcja drugiego prowadzącego (mężczyzny): 


poniedziałek, 19 października 2015

Pod lupą

Polubmy siebie, swoje zalety, wady, przecież tacy jesteśmy. Zaprzyjaźnijmy się z sobą. Zaakceptujmy też oceny ludzi wokół, a właściwie fakt, że do nich dochodzi - będzie nam łatwiej.

Nasza skłonność do oceniania innych (najczęściej przez własny pryzmat) jest chyba jedną z bardziej rozwiniętych umiejętności – ma ją niemal każdy. Gdybym była na twoim miejscu… Ja to bym zrobiła inaczej… Najlepiej jakbyś… Nie podoba nam się to ocenianie, prawda? Tylko, że najprawdopodobniej my też to robimy. Kiedy nie jesteśmy w sytuacji tej drugiej osoby to znajdziemy wiele różnych rozwiązań (najlepszych oczywiście), spojrzymy krytycznie (wg norm społecznych, a przede wszystkich własnych) i nie zawahamy się użyć mocnych argumentów, i to wszystko w dobrej wierze! Jakie to proste, gdy nie angażujemy się w sprawę emocjonalnie, gdy konsekwencje nie dotkną nas, gdy patrzymy z daleka.


poniedziałek, 12 października 2015

Nie pozwólmy, by chandra zagościła na dłużej



Zimno, a nawet mroźno, ale słońce pięknie świeci, znajomi publikują kolejne zdjęcia z codziennych wydarzeń, słyszymy o planach na weekend, wydaje nam się, że wszyscy są tacy aktywni, a my na nic nie mamy ochoty. Kryzys? Jesienna depresja? Nieoceniona jest rola przyjaciela.

poniedziałek, 5 października 2015

Mamo, tato, jak żyć?!



Mamo, tato! Jak żyć?! Słyszeliście tę reklamę? Wydaje mi się, że to już o jeden krok za daleko. Fakt, że media odgrywają ogromną rolę w kształtowaniu naszych opinii, wpływają na nasze wybory, sugerują, jakie mamy potrzeby mógłby być wykorzystywany z korzyścią dla nas, ludzi. Czemu więc nie jest. Czemu media skupiają się zazwyczaj na sensacjach, wypadkach, okrucieństwach. To jasne, ludzie są żądni takich właśnie informacji. Często też stanowią one ostrzeżenia, więc można podciągnąć je pod miano profilaktyki. Ok. Ale czemu mieszać dzieciom w głowach? Tego wyjaśnić nie potrafię.

poniedziałek, 28 września 2015

Do czego zmierzamy?

W mediach najlepiej sprzedają się: przemoc, wulgarność, akcja oraz głupota. Mało kogo interesuje oglądanie ludzkiej życzliwości, a produkcje przedstawiające miłości nazywane są łzawymi. A jak jest na co dzień?

poniedziałek, 21 września 2015

Czas się wyspać



Osoby, które sypiają mniej niż 7 godzin, często wykazują oznaki niedoboru snu, m.in. osłabienie układu immunologicznego, mniejszą sprawność umysłową, nerwowość czy skłonność do wypadków.
Z kolei zaburzenia snu polegające na uporczywych trudnościach z zasypianiem lub przesypianiem nocy to bezsenność.


poniedziałek, 14 września 2015

Bezrobotni czy leniwi



Fala bezrobocia zalewa społeczeństwo, ludzie młodzi kończący szkołę nie bardzo wiedzą, co ze sobą zrobić, matki czy ojcowie pobierający zasiłek, nie widzą możliwości znalezienia pracy, a pracodawcy potrzebujący pracowników nie mogą ich znaleźć. Może będę okrutna, ale praca z każdej strony czeka na ludzi chętnych do jej podjęcia, spójrzmy więc samokrytycznie na swoją sytuację i postawmy konkretny cel – znalezienia pracy i uniezależnienia się.

poniedziałek, 7 września 2015

"Ciocia Wikipedia" - nawet ona czasem wskazana

Z tego, że Wikipedia nie jest zbyt wiarygodnym źródłem wiedzy, zdają sobie sprawę chyba wszyscy, którzy musieli choć trochę postudiować. Ale bywają sytuacje, kiedy mam ochotę odesłać niektórych po poradę do tej „cioci Wikipedii”. I mówię to z całą powagą, na jaką mnie stać, pomimo tego, że samo to określenie powagi nie posiada za grosz.


poniedziałek, 31 sierpnia 2015

"Słodkie" kłamstewka

Każdy z nas to robi: dla własnej wygody i komfortu psychicznego, albo żeby nie sprawić komuś przykrości. Od czasu do czasu, lub systematycznie. O czym mowa? O kłamstewkach dnia codziennego, którymi raczy się wszystkich, również tych, na których nam zależy.


poniedziałek, 24 sierpnia 2015

52 książki na 2015 rok

"Dzieci, które czytają książki, zawsze je czytały, a te, które ich nie czytają, nigdy po nie nie sięgały. Po prostu 20-30 lat temu te nieczytające dzieci po prostu grały w piłkę na ulicy lub robiły coś podobnego. A jeżeli dzieci nie czytają książek, to w porządku – świat zawsze będzie potrzebował ludzi do mycia podłóg."
Terry Pratchett


poniedziałek, 17 sierpnia 2015

Szał zakupów - nie daj się omamić!

Zakupoholizm, konsumpcjonizm i czyhający handlowcy, czyli jak w przyrodzie – silniejsi zyskują. I choć zakupy mogą być nie tylko nabyciem dóbr, których potrzebujemy, ale również nagrodą, przyjemnością czy pocieszeniem, to wszystko dobrze, jeśli są rezultatem naszych świadomych wyborów. Szkoda, że często jest zupełnie odwrotnie, a powodem mogą być m.in. różne techniki wpływu społecznego, oto kilka z nich:

poniedziałek, 10 sierpnia 2015

Panie ośle, oszczekam pana.

- Suchej, poedz mi: widziaaś wogle, szczym Ukasz wczorej wyskoczył?
- Wiesco, on jes mi winien pińdziesiont złoty i ja bym ściaa je wreście zobaczyć!

A na dobry początek polecam tym odważnym i samokrytycznym wziąć dyktafon i nagrać swoją swobodną opowieść np. o tym, co widzę za oknem, co robiłem wczoraj itp. Im dłuższa wypowiedź, tym większa szansa, że zapomnimy o staraniu się i efekt będzie naturalny, co z kolei wskaże na nasz osobisty styl i sposób wypowiadania się.


poniedziałek, 3 sierpnia 2015

Kłamstwa przynoszą natychmiastowy sukces, uczciwość - długotrwały

Uczciwość i szczerość się nie opłaca, chyba, że zysk ma być trwałym rezultatem, na który mamy ochotę poczekać. Najlepsze efekty „tu i teraz” uzyskamy wykorzystując rozwiązania najprostsze i najszybsze, nie wymagające dużego wysiłku, często jednak wiążące się z kłamstwem, manipulacją i innymi narzędziami, z których nie będziemy dumni. Na krótką metę to się sprawdza, ale czy zbudujemy na tym swój autorytet, szacunek, poczucie zgodności z osobistymi wartościami, dumę i honor, które jak etykietka będą nas określać?


poniedziałek, 27 lipca 2015

Czy jesteś proaktywny? Zrób test!

Przełamywanie stereotypów, pokonywanie barier, wiara we własne możliwości, przyjęcie postawy, w której człowiek ma wpływ na swoje życie poprzez dokonywanie wyborów i działanie, przekonanie, że mogę wszystko, pozytywne postrzeganie świata i reagowanie na powstałe możliwości, rozwój, pasje, przyjmowanie odpowiedzialności za swoje decyzje, za to, co się dzieje, poczucie, że możemy góry przenosić – to właśnie proaktywność.


poniedziałek, 20 lipca 2015

Język żyrafy, czyli porozumienie bez przemocy


Kobiety nie wiedzą jak komunikować, aby mężczyźni przyjęli do wiadomości (i może nawet wykonali prośbę), mężczyźni nie rozumieją kobiet, razem mają trudności z porozumieniem z dziećmi, a Ci ostatni nawet w szkole nie są zrozumiani przez dorosłych. Nieporozumienia bardzo często wynikają z braku zrozumienia rozmówcy, czyli słuchania ze zrozumieniem. Skupiamy się na swojej osobie oskarżając tę drugą, osądzając, zakładając, że mamy rację, a tu przecież nie racja jest najważniejsza tylko wzajemne uczucie, potrzeby i wsparcie. PBP porozumienie bez przemocy to metoda, która nie wymaga wielkiego wysiłku, szybko można się jej nauczyć i zawsze jest skuteczna.

poniedziałek, 13 lipca 2015

Będziemy w kontakcie!

 
Zdarza Wam się powiedzieć lub usłyszeć „musimy się spotkać” i często nierozłączne „będziemy w kontakcie” po przypadkowym spotkaniu ze znajomym, a potem nie widzieć go, nie słyszeć, aż do kolejnego „przypadku”? Oczywiście pomijam zdjęcia na portalach, gdzie niektóre osoby możemy widywać każdego dnia, w nowej pozie, ubraniu, miejscu, przed siłownią, po siłowni… Zatem, czy zapowiedź spotkania jest kulturalnym zbyciem nas czy nową formą „do zobaczenia”?


poniedziałek, 6 lipca 2015

Zapakuj się, a nie przepakuj

Długo oczekiwany urlop zbliża się wielkimi krokami. Miejsce docelowe już wybrane od pół roku, albo zostanie wybrane w ostatniej chwili. To nie ma znaczenia, ponieważ w obu tych przypadkach musimy zrobić tą samą podstawową rzecz: spakować się. Rzecz oczywista. Ale czy nie macie tak, że pomimo przemyślanych, wydawałoby się, wyborów, zabieracie ze sobą tonę i tak niepotrzebnych rzeczy?

poniedziałek, 29 czerwca 2015

Wakacje, wakacjami... a postanowienia sobie

Każdy chce dobrze wyglądać, czy się do tego przyznajemy, czy nie. Niektórym nie wystarczy tylko dobry wygląd, przykładają również wagę do zdrowego odżywiania się. Bo jak wiadomo – w zdrowym ciele, zdrowy duch. Ale nie zamierzam pisać kolejnego artykułu o tym, co robić, aby zdrowiej żyć. O tym można poczytać wszędzie. Więc o czym dzisiaj? A no o tych naszych postanowieniach żywieniowych i o tym, co się z nimi dzieje w czasie wakacji.

poniedziałek, 22 czerwca 2015

Trochę chęci nie zaszkodzi

Czy generacja X zrozumie generację Z? Nieporozumienia - zrozumiałe, odrobina chęci – wskazana, o tym samym – inaczej, czyli o języku w rzeczy samej :)

Prawdopodobnie młodzież potrafi przekazać sobie kilkuzdaniowy tekst poprzez kilka znaków, jak? Nie mam pojęcia, więc warto się trochę poduczyć:)

poniedziałek, 15 czerwca 2015

Posiłek nie tylko "od święta"

Uwielbiam podróżować. Do tego stopnia, że jeśli zbyt długo pozostaję w jednym miejscu, zaczyna mnie po prostu nosić i dzięki temu poznałam Francję. Ostatnio pisałam o podejściu Francuzów do tego, co jest inne. I obiecałam, że rozwinę temat jedzenia. Więc dzisiaj opowiem o ich podejściu do posiłków.

poniedziałek, 8 czerwca 2015

My i nasze kombinowanie

Podczas studiów, ale i po nich, wyjeżdżałam do Francji. Łącznie spędziłam tam ponad dwa lata – czy to dużo, czy to mało, każdy spojrzy na to inaczej. Z całą pewnością, mogę powiedzieć, że trochę poznałam mentalność Francuzów. Dlatego, jeśli ktoś z Was chciałby się tam wybrać na wakacje, polecam przeczytać ciąg dalszy.

poniedziałek, 1 czerwca 2015

Szanujmy innych, ale nie zapominajmy o sobie!

Trudna i żmudna praca żeby go zdobyć, szybko można stracić i nie zawsze odbudować. Zaufanie? Też, ale nie o tym dzisiaj. Wizerunek. To, jak nas inni postrzegają, ale również i my sami, bo to nierozłączne, jak się okazuje.

Praca nad własnym wizerunkiem trwa przez całe życie. Chcemy, żeby postrzegano nas jak najlepiej, jak najkorzystniej. W domu przez żonę, męża, dzieci, w pracy przez współpracowników, podwładnych, czy szefa. I dalej przez sąsiadów, bliższych lub dalszych znajomych. Nasz wizerunek może pomóc w karierze i w relacjach rodzinnych, dlatego też dbamy o niego tak, jak potrafimy.

poniedziałek, 25 maja 2015

Matka Polka, a kobieta z pasją…

A może jedno i drugie? Kobieta pełna pasji, spełniona, szczęśliwa, oddana przyjaciółka i kochająca żona, a do tego opiekuńcza matka. Do takiej jednak wersji potrzebny jest partner, prawdziwy mężczyzna, dla którego szczęście jego wybranki jest równie ważne jak własne.

poniedziałek, 18 maja 2015

Obiecanki cacanki... a my się na to godzimy

Słowność – Zmienność
Dokładność – Szybkość
Ilość czy jakość?

Rzetelność, dokładność, solidność, słowność, tak niewiele? Wartości wynikające z „dobrego wychowania”, wskazujące na szacunek do innych, naszą efektywność i jakość działań. Nie wiem jak Wy, ale ja notorycznie doświadczam permanentnego braku tychże cech wśród różnych firm na obecnym rynku usług oraz ludzi spotykanych, poznawanych, pracowników firm i instytucji, matek, mężów, znajomych itd. I zadaję sobie pytanie: czy przyzwyczaić się do panującej normy czy próbować podtrzymać wymierające cechy? A może to walka z wiatrakami…

niedziela, 10 maja 2015

Urlopowania czas.... ale najpierw plany!

Wakacje! Cudowny czas, prawda? :) Cóż, niewiele znam osób, które nie czekają na nie z niecierpliwością (ale bywają i tacy, serio). Spróbuję zachęcić miłośników urlopowania do zupełnego oderwania się od rzeczywistości (o ile to jest możliwe), a może niektórych skuszę do wybrania się na ten wcale niewyczekiwany odpoczynek.

poniedziałek, 4 maja 2015

Wrzuć na luz!

Wyprowadzeni z równowagi? Weźmy głęboki wdech i wracajmy do niej. Byle szybko! Tyle możemy dla siebie zrobić (a przy okazji dla otoczenia :) ).

Dziecko znowu przy komputerze, brak zrozumienia ze strony rodziców, mąż który nie domyślił się i nie wyrzucił śmieci, czy żona nie dająca spokoju z pomalowaniem płotu? Jednym słowem rodzina, kochająca i tak bardzo kochana przez nas - więc o co chodzi?! To właśnie od niej oczekujemy współpracy, troski i dobrych chęci, a niestety to nasi najbliżsi często powodują, że nerwy nas biorą. A jakbyśmy spojrzeli na to z drugiej strony? Może to my oczekujemy cudów, może dajemy sobie prawo do narzucenia zmian i to tych daleko idących: zmian charakteru, osobowości, poglądów drugiego człowieka, jednocześnie cały czas twierdzimy, że jesteśmy niezwykle tolerancyjni, ugodowi i oczywiście akceptujemy każdego takim, jakim jest.

poniedziałek, 27 kwietnia 2015

Bo każdą porażkę można przekuć w sukces!

Kolejna porażka? Nic to! Trzecia, piąta czy dziesiąta, życie toczy się dalej, a wybór zawsze jest: rozpaczać czy iść przed siebie. A może wykorzystać tę wstrętną porażkę i obrócić ją w sukces? A potem podziękować jej za miejsce, w którym się znajdziemy, dzięki niej? :)

poniedziałek, 20 kwietnia 2015

Zrób to dziś, nie jutro

Jaki plan jest najlepszy? Zrealizowany! A gdzie znaleźć motywację, chęci i wytrwałość podczas jego realizacji? W nas samych. Szczypta dobrej organizacji też nie zaszkodzi. A zauważyliście, że im więcej obowiązków mamy, tym lepiej organizujemy nasz czas? I wszystko jesteśmy w stanie wykonać, a kiedy nic nie musimy, to nic nam się nie chce i najprostsza czynność jest najtrudniejszą, do której zbieramy się tygodniami :) Wniosek? Dołóżmy sobie kilka celów, to nic trudnego, przecież marzeń mamy wiele! Dołóżmy i określmy plan działania.

poniedziałek, 13 kwietnia 2015

… bo w każdym z nas jest potencjał!

To, co mamy piękne należy podkreślić, to, co mniej efektowne zatuszować. Wiele jest porad na temat odpowiedniej pielęgnacji naszego ciała oraz skupienia się na tym, co najpiękniejsze. Odsłoń nogi, zakryj uda, pomaluj usta, przedłuż linię brwi… poziome pasy pogrubiają, pionowe wyszczuplają… I tym oto sposobem z każdej przeciętnej osoby można „zrobić” atrakcyjną i przyciągającą uwagę. Tym bardziej w dobie bogatego wachlarza kosmetyków, odzieży, programów komputerowych, wizażystów i oczywiście czasopism. Warto? Hmm, nie szata zdobi człowieka? Jego wartości i piękne wnętrze z pewnością, ale odpowiednia aparycja raczej ułatwia znalezienie pracy czy załatwienie najtrudniejszych spraw. Ważne jest zatem w naszym społeczeństwie to, jak się prezentujemy „na zewnątrz” i staramy się wyglądać jak najlepiej.

poniedziałek, 6 kwietnia 2015

Kilka słów o kreatywności

Ostatnio wspomniałam o realizowanym przez zespół Centrum Rozwoju Osobistego autorskim programie edukacyjnym „Świadomy start”. Co jeszcze jest w programie tych warsztatów?

Kreatywność.

To kolejne ciekawe zagadnienie i bardzo przydatna współcześnie umiejętność. Nie każdy jest kreatywny, ale na pewno każdy może ćwiczyć swoje myślenie i, poprzez jego treningi, stawać się twórczą osobą. Zapraszam do niniejszego postu, w którym podam przykład dwóch prostych ćwiczeń - zachęcam do wypróbowania ich w przyjaznym gronie. Regularne ćwiczenia będą natomiast znakomitym połączeniem zabawy i rozwoju.

poniedziałek, 30 marca 2015

Pyskata, czy po prostu asertywna?

Kiedy robiłam prawo jazdy (pamiętam, choć było to kilkanaście lat temu) instruktor prosił mnie notorycznie, aby po drodze podjechać gdzieś na chwilkę. Nie ma problemu! Jechaliśmy. To była godzina jazdy, którą opłacałam, ale co za różnica dokąd pojadę, grunt żeby ćwiczyć jazdę. Więc podjeżdżałam we wskazane miejsce. Tylko, że ta chwila trwała 10 – 15 min. Więc de facto jeździłam 45-50 min. Gdyby to była jednorazowa uprzejmość pewnie nie zauważyłabym, że coś jest nie tak, ale już po 6 dniach jazdy te „chwile” tworzyły całą godzinę itd. Zatem byłam prawdziwie uprzejma!

poniedziałek, 23 marca 2015

Narzekamy... i co z tego mamy?

To jak to jest z tym narzekaniem na narzekających…? Kobieta oparta łokciami o parapet (przed dłuższym posiedzeniem podkłada sobie poduszkę pod łokcie) spogląda przez okno na świat. Cóż, to skarbnica wiedzy o wszystkich i na każdy temat. Sąsiadka spotykająca sąsiadkę z zakupami, na pytanie „co słychać?” odstawia torby i zaczyna „oj, stara bida”. A jak często można usłyszeć: gdybym była na Twoim miejscu… (to musiałabym usiąść Ci na głowie, można by odpowiedzieć).

poniedziałek, 16 marca 2015

Łatwo można zranić, najmocniej najbliższych, a jeszcze łatwiej kochać, wystarczy chcieć

Ile w ludziach może pomieścić się gniewu, żalu, nienawiści – tu nie ma chyba limitu. Nie brakuje też pomysłów i siły, aby wbić kolejną szpilkę. A jeśli to ktoś nas zrani? Mścimy się z nieopisaną rozkoszą, a jaka zemsta bywa słodka i sycąca. Tylko czy na pewno o to chodzi. Czy na pewno po tym czujemy się spokojni i szczęśliwi, bo „rachunki zostały wyrównane”?

Narysujmy w wyobraźni serce. Piękne, duże, czerwone serce. Takie, które potrafi kochać, może nie zawsze umie to okazać, ale to w końcu serce, czuje, doskonale czuje, w każdym swoim milimetrze. I teraz wbijmy w nie szpilkę i następne dwie, a niech tam, wbijmy w nie jeszcze trzynaście szpilek. Przecież kilkanaście krzywd to żaden wyczyn, biorąc pod uwagę lata życia! I teraz wyciągajmy je powoli i spokojnie, tak jakbyśmy prosili o wybaczenie, a przynajmniej okazali żal i spróbowali to jakoś naprawić. Szpilka po szpilce. Udało się? Nie ma ani jednej szpilki!! Świetnie. A co z dziurkami?

poniedziałek, 9 marca 2015

Wiosenne porządki

Niesamowite, jaki przypływ pozytywnej energii przynosi nam słońce. Przyroda budzi się, a wraz z nią zaspali (i zastali) ludzie. Częściej się uśmiechamy, planujemy wielkie zmiany, nowe wyzwania, robimy generalne porządki w domach (często wręcz remonty), no i oczywiście diety. Cudowne sposoby na to, aby dobrze wyglądać na plaży. I wszystko było by dobrze, gdyby nasze postanowienia wytrwały dłużej niż tydzień, miesiąc… :) 

poniedziałek, 2 marca 2015

Co z tym stresem?

Optymalny jego poziom jest niezbędny dla efektywnego funkcjonowania człowieka. Zbyt niski powoduje spadek motywacji, apatię i znudzenie. Zbyt wysoki - napięcie, trudności z koncentracją, lęk i zamęt w głowie, fizyczne zmęczenie, zwolnienie refleksu.

Bohater niniejszego postu - stres. Błagam nie lekceważmy jego!

Szczególnie teraz, gdy budzimy się wraz z nadejściem kwitnącej pory roku. Bo to właśnie wiosną chęci do życia rosną! Podejmujemy się wielu nowych wyzwań, dzięki którym realizujemy się i rozwijamy, ale...
- czy zawsze musi być jakieś „ale”? :)

poniedziałek, 23 lutego 2015

Ach ta data ...

14 luty, 8 marca czy ten szczególny i najbardziej wyjątkowy dzień – urodzin. Trzy dni do pełni szczęścia. A nierzadko są przyczyną nieporozumień. Wcale tak być nie musi.

Różnice pomiędzy mężczyznami, a kobietami, oprócz tego, że są widoczne (czasem mniej), to jak wszyscy doskonale wiemy, są odczuwalne. Postrzegamy świat inaczej – nie da się ukryć. I zazwyczaj to, co ważne jest dla kobiet, mało ważne jest dla mężczyzn i odwrotnie. Ale czy życie nie byłoby nudne jeśli bylibyśmy tacy sami? Zamiast walczyć i przekonywać do swoich racji, pozwólmy być sobą, samemu sobie i tej ukochanej osobie również!

poniedziałek, 16 lutego 2015

Praca

 Zabawne, jak mało ważna jest Twoja praca, gdy prosisz o podwyżkę, a jak niesamowicie niezbędna dla ludzkości, gdy prosisz o urlop.” Artur Czapliński

Szara rzeczywistość? A miało być pozytywnie?! I będzie, ale życie nie zawsze jest dla nas łaskawe. Trudności, przeciwności, nierzadko przytłaczają nas i odbierają radość życia.

Praca.

Jakże ważna część naszego życia. Dla zdecydowanej większości ludzkości niezbędna nawet do przetrwania. Oj, jak wiele moglibyśmy wykonać czynności gdybyśmy nie musieli pracować... lista z pewnością jest nieskończona. A jednak trzeba iść do pracy, w której spędzimy większą część dnia. I właśnie wtedy, gdy mamy najwięcej siły i energii, musimy być w pracy i dawać z siebie wszystko, dla innych, dla szefa, dla firmy. Natomiast po skończonej pracy, kiedy mamy czas dla najbliższych, dla siebie – nie mamy już siły. Paradoks. Niesprawiedliwość. Rzeczywistość. A przecież mówi się, że rodzina jest najważniejsza, że człowiek jest najważniejszy. Tak, tak, najistotniejszy, zaraz po tym, jak dobrze wykona swoją pracę:)

poniedziałek, 9 lutego 2015

Ponieważ samo się nie zrobi

Aby być szczęśliwym, trzeba pragnąć, działać i pracować,
taki jest porządek przyrody, której życie polega na działaniu.
P. Holbach

Każdy z nas marzy (mam nadzieję), ale często marzenia rozumiane są jako pragnienia nierealne, takie, o których się myśli, śni i niedoścignione wylewają się smutkiem w słabszym momencie życia. A marzenia to przecież nasze pragnienia, potrzeby, ludzie, rzeczy, sytuacje, w które wierzymy, że dadzą nam szczęście! Jeśli naprawdę mają nas uszczęśliwić, to koniecznie trzeba je urzeczywistnić! No tak, wydaje się nic prostszego, a w praktyce...